ମାଡି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା , ଓଡିଶାର ଏହି ଜାଗାରେ ହୋଇପାରେ ମାଡ

ଦେଶରେ ପ୍ରକୃତି ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ପାଗ ମଧ୍ୟ କ୍ଷଣେ ବଦଳିଥାଏ | ଗତ ତିନି-ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ ଧୂଳି ଝଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବର୍ଷା ଓ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) କହିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

 

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ବଜ୍ରପାତର ପରିବେଶ ଦେଖାଦେଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି | ଏହି ବାତ୍ୟା 7 ଟି ରାଜ୍ୟର ଶହ ଶହ ସହରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ | ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 70 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ |ସେମମିତି ରେ ବର୍ତମାନ ସମୟ ରେ ବାତ୍ୟା ଅମପାନ୍ ପାଇଁ ଏବେ ପାଗ ଧିରେ ଧିରେ ବଦଳି ବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବୋଙ୍ଗପ ସାଗର ଉପରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟିି ହୋଇଛି । ଏହା କ୍ରମଶ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ବାତ୍ୟା ର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି । ସେହି ପରି ବେଳେ ଆଉ 3 ଦିନ ମଧ୍ୟ ରେ ଏହା ଅବପାତ ର ରୂପ ନେଇ ଘନି ଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ଲଘୁଚାପ ବାତ୍ୟା ର ରୂପ ନେବା ପରେ ଏହା କୁ ଆମ୍ଫାନ୍ ନାମ ରେ ନାମିତ କରା ଜାଇଛି ।

୧୭ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅତି ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ। ବାତ୍ୟାର ନାମ ‘ଆମ୍ଫାନ’ ରହିବ। ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ରହିବ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଏବେ ବି ବିଭିନ୍ନ ମଡ଼େଲ୍ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଧିକାଂଶ ମଡେ଼ଲ କହୁଛି ଯେ ବାତ୍ୟା ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବ କି ନାହିଁ, ତାହା ଜଣାପଡୁନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବଳୟ ଭିତରେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳ ରହିବ। ଆଉ କିଛି ମଡେଲର ସୂଚନା ହେଉଛି, ଓଡ଼ିଶା ବର୍ତିଯାଇପାରେ। ଯଦି ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଓଡ଼ିଶାରେ ରହେ ତେବେ ୧୮ରୁ ୨୦ ତାରିଖ ଯାଏ ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହେବ ଓ ୧୯ ତାରିଖ ଦିନ ଓଡ଼ିଶାରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ହେବ। ଏହା ୨୦ ତାରିଖରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ସ୍ପର୍ଶ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *