ମୁଷରେ ସଫଳ ହେଲା କରୋନା ଟିକା , ଏବେ ସାରା ଦୁନିଆରୁ ଲୋପ ହେବ କରୋନା !

vaccc

ଯଥାଶୀଘ୍ର କରୋନା ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶ ଉପଶମ ଖୋଜିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଟୀକା କିମ୍ବା ମେଡିସିନ ପାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାବି କରନ୍ତି। ଆମେରିକାର ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏ ବାବଦରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାର ସହିତ ମୂଷାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ମଣିଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବେ |

ପିଟ୍ସବର୍ଗ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ମେଡିସିନ୍ ଦ୍ୱାରା କରୋନାଙ୍କ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଟିକାଟିର ନାମ PittGoVacc | ଏଠାରେ ପ୍ରଫେସର ଆଣ୍ଡ୍ରେୟା ଗାମ୍ବୋଟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ SARS ଏବଂ MARS ଜୀବାଣୁ ନୂତନ କୋରୋନା ଜୀବାଣୁ କୋଭିଡ -19 ସହିତ ସମାନ। ତେଣୁ ଆମେ ସ୍ଥିର କଲୁ ଯେ ଏହି ତିନୋଟିର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ (ଜୀବାଣୁର ବାହ୍ୟ ସ୍ତର) କୁ ପୃଥକ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯାହା ଦ୍ରାରା ମଣିଷ ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବ।

ଏହି ଟିକା ଉପରେ ଏକ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହାର ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଛି | ପ୍ରଫେସର ଆଣ୍ଡ୍ରେୟା ଗାମ୍ବୋଟୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟିକା ର ପ୍ରଭାବ ମୂଷାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା, ଯାହା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋକିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଶରୀରରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ଏହାର ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଦେଖି ଏହା ଶୀଘ୍ର ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରା ଜିବ | ଯଦି ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ , ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଏହାଠାରୁ ବଡ ଖୁସି ଖବର ଆଉ କିଛି ବି ହେବ ନାହିଁ ,

wuhannn

କରୋନା ଜୀବାଣୁର ହବ୍ ୱୁହାନ୍ ସହର ପୁଣି ଥରେ ଘାତକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ୱୁହାନ ସହରରେ ଚୀନର ଶାସକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦଳର ନେତା ୱାଙ୍ଗ ଜୋଙ୍ଗଲିନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସହରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସେ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ହେଲେ ଅପର ପକ୍ଷରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ଅଧିକରୁ ଅଧାକ କାୟା ବିସ୍ତାର କରି ଚାଲିଛି , ଏହି କରୋନା ଭୁତାଣୁ , ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ତିତ ଅନୁଯାୟୀ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପାଖା ପାଖୀ 12 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି , ଏହି ପରି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ , ଏହାକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *