ଆମେରିକା ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ଜର୍ଜ ହେଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀଅ ହେଲେ ଅନୁରାଗ ସିଙ୍ଘଲ୍ , ଦେଶ ସାରା ଜନତା ତାଙ୍କ ଉପରେ କରନ୍ତି ଗର୍ବ – ସେ କହିଲେ..

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ସୋମବାରକୁ ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ୫୪ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତର ଅନୁରାଗ ସିଙ୍ଘଲ୍ ଙ୍କୁ ଫେଡେରାଲ୍ ଜଜ୍ ରୁପେ ମନୋନିତ କରିଥିଲେ , ହ୍ୱାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଓ ସିନେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ୧୭ ଟି ଜର୍ଜଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ନାଁ ସାମିଲ୍ ଅଛି , ସିଙ୍ଘଲ୍ ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ଜର୍ଜ ହେବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଜର୍ଜ ହେବେ , ସେ ଜେମ୍ସ ଆଇ କୋହଙ୍କ ଜାଗା ନେବେ ।ସିଙ୍ଘଲ୍ ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ନାମିତ ହେଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ସେ ଅଟନ୍ତି , ସିନେଟ୍ ଜ୍ୟୁଡିସାରୀ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଜର୍ଜ ନାମର ପୃଷ୍ଟି ବୁଧବାରକୁ ହେବାରଅଛି , ୨୦୧୧ ରେ ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ୧୭ ତମ ସର୍କିଟ୍ କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛି ସିଙ୍ଘଲ୍ ରେ ରାଇସ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଗ୍ରାଜୁଏସନ୍ କରିଥିବା ସେ ଅଟନ୍ତି , ସେ ବେକ୍ ଫରେଷ୍ଟ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଆଇନଗତ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି ,

ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ସିଙ୍ଘଲ୍ ରେ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଟାନୀ ଅଫିସ୍ ରେ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର୍ ରୁପରେ କାମ କରିଥିଲେ,  ସିଙ୍ଘଲ୍ ଦଶକରୁ  ରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଓକିଲ୍ ଥିଲେ , ତାଙ୍କ ବାପା ମା ୧୯୬୦ ରେ ଆମେରିକା ଚାଲି ଆସିଥିଲେ,  ତାଙ୍କ ବାପା ଅଲିଗଡରେ ଥିଲେ , ଓ ସୋଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଥିଲେ,  ତାଙ୍କ ମା ଡେରାଡୁନ୍ ରେ ଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ଆମେରିକା ଡିସର୍ଟିକ୍ କୋର୍ଟ ପାଇଁ ଜର୍ଜ ପଦରେ ଭାରତୀୟ ମୁଳ ଆମେରିକା ଅର୍ଟାନୀ ଶିରିନ୍ ମ୍ୟାଥୁଜ୍ ଙ୍କୁ ନାମିତ କରିଥିଲେ,  ଏସିଆ-ଆମେରିକା ସଂସ୍ଥା ନେଶନ୍ୟାଲ୍ ପେସିଫିକ୍ ଆମେରିକାନ୍ ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍(ଏନ୍ ଏପି ଏବି ଏ) ଏହାପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *