୭ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ! ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବ ଲଘୁଚାପ, ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ ।

ଗତକିଛି ଦିନ ହେବ ଓଡିଶାରେ ଲଗାତର ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ପରିଲିଖିତ ହେଉଛି । କେତେକ ସ୍ତାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ଘଡ ଘଡି ଓ ଝଡ ତୋଫାନ ବି ଦେଖା ଦେଇଛି । ବର୍ଷା ଛାଡିବାର ନା ଧରୁ ନଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସମ୍ମାନକୁ ଆସିଛି ଆଉ ଏକ ବଡ ଖବର । ଆସନ୍ତା କାଲି , ଅର୍ଥାଥ 21.09.2018  ରିଖ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ  ଓଡିଶାରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା । ଏହା ସହିତ କୁଆ ପଥର ବର୍ଷା ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଭାରତୀୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଭୁବନେଶ୍ବର ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ 21.09.18 ର ଠାରୁ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି ।

ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଓ ଏହାର ପାଶ୍ୱବର୍ତୀ ଅଂଚଳରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଘନୀଭୂତ ହେବ । ଏହା ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ଅବପାତର ରୂପ ନେବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ଓଡିଶାର ଉପକୂଳ ଅଂଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ । ଆଜି ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ଓ ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ସୁଧା କଳିଙ୍ଗପଟନମ୍ ଓ ପୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ଓ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆଜି ଓ ଆସନ୍ତାକାଲି ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।

heavy rain

21 ଓ 22 ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ତରଫରୁ ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।  ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ପୁରୀ, ରାୟଗଡା, କଳାହାଣ୍ଡି, କୋରାପୁଟ ଓ କନ୍ଧମାଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେହିପରି ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ନୂଆପଡା, ବଲାଙ୍ଗୀର, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଯାଜପୁର ,ଭଦ୍ରକ ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ପାଇଁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏପଟେ ଲଘୁଚାପର ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏହି ଖବରକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ସେୟାର କରି ଓଡିଶାର ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ. ତଳେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରି ଆମକୁ ଉସ୍ତ୍ରାହିତ କରନ୍ତୁ .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *